iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad Siri

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

Siri Nedir ? 

 Siri, işleri yalnızca konuşarak yaptırmanıza yardımcı olan akıllı bir asistandır. Siri, doğal konuşmayı anlar; böylece belirli komutları öğrenmeniz veya anahtar sözcükleri hatırlamanız gerekmez. Bazı şeyleri farklı şekillerde isteyebilirsiniz. Örneğin, “Set the alarm for 6:30a.m.” veya “Wake me at 6:30 in the morning” diyebilirsiniz. Her iki şekilde de, Siri ne demek istediğinizi anlar.

 Siri, sadece doğal bir şekilde konuşarak; mesaj yazmanızı ve göndermenizi, toplantı zamanlamanızı, FaceTime görüşmesi yapmanızı, yol tarifi almanızı, anımsatıcı ayarlamanızı, web’de arama yapmanızı ve çok daha fazlasını sağlar. Siri açıklamaya veya daha fazla bilgiye gereksinim duyarsa soru sorar. Siri, söylediklerinizi daha iyi anlamak için kişilerinizdeki, müzik arşivinizdeki, takvimlerinizdeki, anımsatıcılarınızdaki vb. yerlerdeki bilgileri de kullanır.

 Siri, iPad'deki yerleşik uygulamaların çoğuyla sorunsuz bir şekilde çalışır ve gerektiğinde Arama ve Konum Servisleri özelliklerini kullanır. Siri’den bir uygulamayı açmasını da isteyebilirsiniz.

 Siri’ye söyleyebileceğiniz o kadar çok şey vardır ki, aşağıda yeni başlayanlar için daha fazla örnek bulunabilir:

• FaceTime Joe

• Set the timer for 30 minutes

• Directions to the nearest Apple Store

• Is it going to rain tomorrow?

• Post to Facebook

• Tweet

 Not: Siri, 3. nesil iPad veya daha yenisinde kullanılabilir ve Internet erişimi gerektirir. Siri bazı dillerde veya bölgelerde kullanılamayabilir ve özellikler bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Hücresel veri ücretleri uygulanabilir.

Siriyi Kullanma 

Siriyi Başlatma 

 Siri, bir düğmeye basılmasıyla hayata geçer.

Siri’yi başlatma: Siri görününceye dek Ana Ekran düğmesine  basın. iPad'i ayarlarken Siri’yi açmadıysanız, Ayarlar > Genel > Siri bölümüne gidin.

İki kısa bip sesi duyar ve ekranda “Nasıl yardımcı olabilirim?” yazısını görürsünüz.

Siri Nasıl Yardımcı Olabilirim ?

Konuşmaya başlamanız yeterlidir. Mikrofon simgesi yanarak, Siri’nin sizin söylediklerinizi duyduğunu bilmenizi sağlar. Siri ile bir diyalog başlattıktan sonra, onunla yeniden konuşmak için mikrofon simgesine dokunun.

Siri, konuşmayı bitirmenizi bekler ama Siri’ye konuşmanızın bittiğini söylemek için mikrofon simgesine de dokunabilirsiniz. Bu, arkaplanda çok fazla gürültü varken yararlıdır. Ayrıca, Siri’nin duraklamanızı beklemesi gerekmeyeceği için, Siri ile konuşmanızı da hızlandırabilir.

Konuşmayı bitirdiğinizde, Siri duyduğunu görüntüler ve bir yanıt verir. Siri, çoğunlukla yararlı olabilecek ilişkili bilgileri de verir. Eğer bilgi bir uygulamaya ilişkin ise (örneğin oluşturmuş olduğunuz bir mesaj veya sorduğunuz bir yer gibi) ayrıntılar ve bir sonraki eylem için uygulamayı açmak üzere ekrana dokunmanız yeterli olacaktır. 

Siri Soru Cevap Ekranı

 Siri, bir isteği gerçekleştirmek için açıklığa kavuşturmanızı isteyebilir. Örneğin, Siri'ye “Remind me to call mom,” dediğinizde, Siri size “What time would you like me to remind you?” diye sorabilir.

İstekten vazgeçme: “Cancel” ifadesini söyleyin, simgesine dokunun veya Ana Ekran düğmesine  basın.

Siriye Kendinizden Bahsetme 

Siri hakkınızda ne kadar çok şey bilirse, size yardımcı olmak için bilgilerinizi o kadar fazla kullanır. Siri sizin hakkınızdaki bilgileri, Kişiler içindeki kişisel bilgi kartınızdan (“Bilgilerim”) alır.

Siri’ye kim olduğunuzu anlatma: Ayarlar > Genel > Siri > Bilgilerim bölümüne gidin ve sonra adınıza dokunun. 

“Tell me how to get home” gibi ifadeler söyleyebilmek için ev ve iş adresinizi kartınıza ekleyin.

Siri, hayatınızdaki önemli kişileri de bilmek ister, bu nedenle kişisel bilgi kartınızda bu ilişkileri de belirtin (Siri size yardımcı olabilir). Örneğin Siri’ye kız kardeşinize mesaj göndermesini söylerseniz, Siri size kız kardeşinizin kim olduğunu sorar (eğer bu bilgi zaten kartınızda yoksa). Siri bu ilişkiyi kişisel bilgi kartınıza ekler, böylece bir sonraki sefer bunu tekrar sorması gerekmez.

Kişiler’de tüm önemli ilişkileriniz için kartlar yaratın ve telefon numaraları, e-posta adresleri, ev ve iş adresleri ya da kullanmaktan hoşlandığınız takma adlar gibi bilgileri ekleyin. 

Ekrandaki Kılavuz 

 Siri ekranda, söyleyebileceğiniz şeylere örnekler verir. Siri ilk göründüğünde Siri’ye “what can you do” sorusunu sorun . Siri, örnek bir istekle birlikte desteklediği uygulamaların listesini görüntüler. Daha fazla örnek görmek için listedeki bir öğeye dokunun.

Siri Kılavuz Ekranı

Eller Serbest Siri 

 Siri’yi, uzaktan kumandalı ve mikrofonlu Apple EarPods (ayrı satılır) gibi uyumlu bir mikrofonlu kulaklık setiyle ve diğer kablolu veya Bluetooth mikrofonlu kulaklık setleriyle kullanabilirsiniz.

Siri’yle mikrofonlu kulaklık seti kullanarak konuşma: Ortadaki düğmeyi (veya Bluetooth mikrofonlu kulaklık setindeki ara düğmesini) basılı tutun.

Siri ile konuşmanızı sürdürmek için, her konuşmak isteyişinizde düğmeye basın ve basılı tutun.

Mikrofonlu kulaklık seti kullanırken, Siri yanıtlarını size söyler. Siri, dikte ettiğiniz mesajları veya e-posta iletilerini göndermeden önce size geri okur. Bu size, isterseniz mesajı değiştirme fırsatı sunar. Ayrıca Siri, anımsatıcıları yaratmadan önce başlıklarını geri okur.

Konum Servisleri 

 Siri “current”, “home” ve “work” gibi konumları bildiği için (iPad Wi-Fi + hücresel modeliniz bu özelliği destekliyorsa), bir yerden ayrıldığınızda veya bir yere vardığınızda size belirli bir işi yapmanızı anımsatabilir. Siri’ye “Remind me to call my daughter when I leave the office” ifadesini söyleyin; Siri, işyerinizden ayrıldığınızda size kızınızı aramanızı anımsatacaktır.

Konum bilgileri iPad dışında izlenmez veya saklanmaz. Konum Servisleri’ni kapatsanız da Siri’yi kullanabilirsiniz amaSiri konum bilgisi gerektiren hiçbir şeyi yapmaz.

Siri için Konum Servisleri’ni kapatma: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümüne gidin.

Erişilebilirlik 

Görme engelli kullanıcılar Siri’ye, iOS’de yerleşik ekran okuyucu olan VoiceOver üzerinden erişebilirler. VoiceOver, ekranda görünenleri sesli olarak açıklar—buna Siri'nin yanıtlarındaki metinler de dahildir—böylece iPad'i görmeden de kullanabilirsiniz.

VoiceOver’ı açma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümüne gidin. 

 Siri Seçeneklerini Ayarlama 

Siri’yi açma veya kapatma: Ayarlar > Genel > Siri bölümüne gidin.

Not: Siri’nin kapatılması Siri’yi sıfırlar ve Siri sesiniz hakkında öğrenilenleri unutur.

Siri seçeneklerini ayarlama: Ayarlar > Genel > Siri bölümüne gidin.

• Dil: Siri ile kullanmak istediğiniz dili seçin.

• Sesli Geri Bildirim: Saptanmış olarak Siri, yalnızca Siri’yi mikrofonlu kulaklık setiyle kullandığınızda yanıtını sesli olarak söyler. Siri’nin yanıtlarını her zaman sesli olarak söylemesini istiyorsanız, bu seçeneği Her Zaman olarak ayarlayın.

• Bilgilerim: Siri’ye, Kişiler’deki hangi kartın kişisel bilgilerinizi içerdiğini bildirin.

Siri'ye erişime izin verme veya erişimi engelleme: Ayarlar > Genel > Parolayla Kilitleme bölümüne gidin.Siri’yi, sınırlamaları açarak da etkisizleştirebilirsiniz.

Restoranlar 

Siri, restoranlar hakkında bilgi vermek ve rezervasyon yapmanıza yardımcı olmak için Yelp, OpenTable ve diğerleriyle çalışır. Mutfak türüne, fiyata, konuma, açık havada yeri olup olmadığına veya bu seçeneklerin birleşimine göre restoranların bulunmasını isteyin. Siri size mevcut fotoğrafları, Yelp yıldızlarını, fiyat aralığını ve değerlendirmeleri gösterebilir. Yelp ve OpenTable uygulamalarını kullanarak daha fazla bilgi edinin—Bu uygulamalar sizde yüklü değilse iPad onları indirmenizi ister.

Restoran hakkında ayrıntılı bilgi görme: Siri’nin önerdiği bir restorana dokunun. 

Siri Restoranlar

 

Filmler 

 Siri’ye hangi filmlerin oynadığını veya belirli bir filmi nerede görebileceğinizi sorun. Filmin gala tarihini, kim tarafından yönetildiğini ve hangi ödülleri kazandığını öğrenin. Siri sinema konumlarını, gösterim zamanlarını ve Rotten Tomato yorumlarını verir.

Film hakkında ayrıntılı bilgi görme: Siri’nin önerdiği bir filme dokunun.

Siri Filmler

Spor

 Siri; beyzbol, basketbol, futbol, Amerikan futbolu ve buz hokeyi de dahil olmak üzere sporlar hakkında çok şey bilir. Siri’ye oyun zamanları, o sezona ait oyunların skorları veya canlı oyunların son dakika skorlarını sorun. Siri’ye oyuncu istatistiklerini göstermesini ve bunları diğer oyuncuların istatistikleriyle karşılaştırmasını söyleyin. Siri takım kayıtlarını da tutar. Sorabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

• What was the score of the last Giants game?

•What are the National League standings?

• When is the Chicago Cubs first game of the season?

 Dikte

 Siri’yle doğrudan konuşarak e-postaları, mesajları ve diğer metinleri oluşturabilmenize rağmen dikte etmeyi tercih edebilirsiniz. Dikte, metnin tamamını değiştirmek yerine iletiyi veya mesajı düzenlemenizi sağlar. Dikte, oluşturma sırasında size düşünmeniz için daha fazla zaman da verir.

Siri; duraklamanın, o an konuşmayı bitirdiğiniz anlamına geldiğini düşünür ve yanıt vermek için bu fırsatı kullanır. Bu, Siri ile doğal bir konuşma yapmanızı sağlasa da; duraklamanız çok uzun sürerse, Siri gerçekten işiniz bitmeden sözünüzü kesebilir. Dikte ile istediğiniz kadar duraklayabilir ve hazır olduğunuzda konuşmaya devam edebilirsiniz.

Metni Siri’yi kullanarak oluşturmaya başlayabilir ve daha sonra dikteyi kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin Siri ile bir e-posta yaratabilir, sonra iletiyi Mail’de açmak için taslağa dokunabilirsiniz. Mail’de iletiyi tamamlayabilir veya düzenleyebilir ve alıcı ekleyip silme, konuyu değiştirme veya e-postanın gönderleceği hesabı değiştirme gibi diğer değişiklikleri yapabilirsiniz.

Siriyi Düzeltme 

Siri sorun yaşıyorsa 

Siri bazen sizi anlamakta sorun yaşayabilir (örneğin gürültülü bir ortamda). Eğer aksanlı konuşuyorsanız, Siri’nin sesinize alışması biraz zaman alabilir. Siri sizi doğru olarak duyamıyorsa, düzeltmeler yapabilirsiniz.

Siri, söylediklerinizden ne duyduğunu, yanıtıyla beraber gösterir.

Siri’nin söylediklerinizden ne duyduğunu düzeltme: Siri’nin söylediklerinizden ne duyduğunu gösteren konuşma balonuna dokunun. İsteğinizi yazarak düzenleyin veya dikte etmek için klavyedeki simgesine dokunun.

Metnin bir kısmının altı maviyle çizilmişse o metne dokunun; Siri bazı alternatifler önerir.Önerilerden birine dokunun veya metni yazarak ya da dikte ederek değiştirin.

Siri’yi sesli düzeltme: simgesine dokunun, sonra isteğinizi yeniden ifade edin veya açıklayın. Örneğin “I meant Boston" gibi.

Siri’yi düzeltirken, ne yapmak istemediğinizi değil, sadece ne yapmak istediğinizi Siri’ye söyleyin.

Bir e-postayı veya mesajı düzeltme: Siri size iletiyi veya mesajı göndermek isteyipistemediğinizi sorarsa, şunun gibi şeyler söyleyebilirsiniz:

• Change it to: Call me tomorrow.

• Add: See you there question mark.• No, send it to Bob.

• No. (iletiyi veya mesajı göndermeden tutmak için)

• Cancel.

Siri’nin iletiyi veya mesajı size okuması için “Read it back to me” veya “Read me the message” ifadesini söyleyin. Eğer doğruysa “Yes, send it” gibi bir şey söyleyebilirsiniz. 

Gürültülü Ortamlar 

 Gürültülü bir ortamda iPad'i ağzınıza yakın tutun ama doğrudan alt kenarına doğru konuşmayın. Anlaşılır ve doğal bir biçimde konuşmaya devam edin. Konuşmayı bitirdiğinizde simgesine dokunun.

Ağ Bağlantısı 

Siri, size ağa bağlanmaya ilişkin sorun yaşadığını söyleyebilir. Siri ses tanıma ve diğer servisler için Apple sunucularına bağlı olduğundan, Internet’e iyi bir 3G, 4G veya LTE hücresel bağlantısı ya da Wi-Fi bağlantısı ile bağlı olmanız gerekir.

 


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad