iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad Kamera

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

iPad Kamera 

iPad Kamera İconu 

 İlk bakışta

 iPad 2 veya daha yenisi sahibiyseniz, hem hareketsiz fotoğraf hem de video çekebilirsiniz. Arkasındaki iSight kameraya ek olarak, ön tarafında FaceTime aramaları ve otoportreler için FaceTime kamerası bulunur.

iPad Kamera Kullanımı

 Kameranın odaklandığı ve pozlamayı ayarladığı yerde kısa süreliğine bir dikdörtgen görünür. iPad (3. nesil), kişilerin fotoğrafını çekerken otomatik olarak odaklanmak ve pozlamayı en fazla 10 yüz arasında dengelemek için yüz tanımayı kullanır. Algılanan her bir yüzün üzerinde bir dikdörtgen görünür.

Fotoğraf çekme: simgesine dokunun veya ses yüksekliği düğmelerinden birine basın. Ekranda ızgarayı görüntülemek için Seçenekler'e dokunun.

• Büyütme veya küçültme: Ekranda parmaklarınızı kıstırın (yalnızca iSight kamera).

Video kaydı yapma:   simgesine geçin, sonra kaydı başlatmak veya durdurmak için simgesine dokunun ya da ses yüksekliği düğmelerinden birine basın.

Fotoğraf çektiğinizde veya video kaydına başladığınızda, iPad, deklanşör düğmesine basma sesi çıkarır. Ses yüksekliğini, ses yüksekliği düğmeleriyle veya yandaki anahtarla denetleyebilirsiniz.

Not: Bazı ülkelerde iPad’un sesini kapatma deklanşör düğmesine basma sesini engellemez.

Konum Servisleri açıksa, fotoğraflar ve videolar diğer uygulamalar ve fotoğraf paylaşma web siteleri tarafından kullanılabilen konum verileriyle etiketlenir.

Odağı ve pozlamayı ayarlama:

• Bir sonraki çekim için odağı ve pozlamayı ayarlama: Ekrandaki nesneye dokunun. Yüz tanıma geçici olarak kapatılır.

• Odağı ve pozlamayı kilitleme: Ekrana dokunup dikdörtgen yanıp sönmeye başlayana dek parmağınızı basılı tutun.AE/AF Kilidi ekranın en altında görüntülenir ve ekrana yeniden dokununcaya dek odak ve pozlama kilitli kalır.

Ekran resmi çekme: Uyut/Uyandır düğmesine ve Ana Ekran düğmesine  aynı anda basıp bırakın. Ekran resmi, Film Rulosu albümünüze eklenir.

Not: Kamerası olmayan bir iPad'de ekran resimleri Kaydedilenler albümüne eklenirler.

 Görüntüleme, paylaşma ve yazdırma

Kamera ile çektiğiniz fotoğraflar ve videolar Film Rulosu albümünüze kaydedilir. Ayarlar > iCloud bölümünde Fotoğraf Yayını açıksa, yeni fotoğraflar Fotoğraf Yayını albümünüzde de görünür ve diğer iOS aygıtlarınıza ve bilgisayarlarınıza duraksız yayımlanır.

Film Rulosu albümünüzü görüntüleme: Sağa kaydırın veya küçük resim görüntüsüne dokunun. Film Rulosu albümünüzü Fotoğraflar uygulamasında da görüntüleyebilirsiniz.

• Fotoğrafı veya videoyu görüntülerken denetimleri gösterme ya da gizleme: Ekrana dokunun.

• Fotoğrafı veya videoyu paylaşma: simgesine dokunun. Birden fazla fotoğrafı veya videoyu göndermek için, küçük resimleri görüntülerken simgesine dokunun, öğeleri seçin, sonra Paylaş’a dokunun.

• Fotoğrafı yazdırma: simgesine dokunun.

• Fotoğrafı veya videoyu silme: simgesine dokunun.

Kameraya dönme: Bitti düğmesine dokunun.

Fotoğrafları ve videoları bilgisayarınıza aktarma: iPad’u bilgisayarınıza bağlayın.

• Mac: İstediğiniz fotoğrafları ve videoları seçin ve iPhoto’da veya bilgisayarınızdaki başka bir desteklenen fotoğraf uygulamasında İçe Aktar (Import) veya İndir (Download) düğmesini tıklayın.

• PC: Fotoğraf uygulamanızla birlikte gelen yönergeleri izleyin.

iPad'deki fotoğrafları veya videoları bilgisayarınıza aktarırken silmeyi seçerseniz, bunlar Film Rulosu albümünüzden silinir. Fotoğrafları ve videoları iPad üzerindeki Fotoğraflar uygulaması ile eşzamanlamak için iTunes’daki Fotoğraflar ayar penceresini kullanabilirsiniz (videolar yalnızca Mac ile eşzamanlanabilir). 

 Fotoğrafları düzenleme ve videoları kısaltma

Fotoğraf Düzenleme

 Fotoğrafı düzenleme: Bir fotoğrafı tam ekran görüntülerken Düzenle’ye dokunun ve sonra bir araca dokunun.

• Otomatik iyileştirme: İyileştirme; fotoğrafın genel koyuluğunu veya açıklığını, renk doymasını ve diğer özelliklerini iyileştirir. Düzeltmeyi istemiyorsanız, araca yeniden dokunun (değişiklikleri kaydetmiş olsanız bile).

• Kırmızı gözü sil: Düzeltme gerektiren her bir göze dokunun.

•Kırp: Izgaranın köşelerini sürükleyin, konumunu değiştirmek üzere fotoğrafı sürükleyin ve daha sonra Kırp düğmesine dokunun. Belirli bir oran ayarlamak için Kısıtla’ya dokunun.

Videoyu kısaltma: Bir videoyu görüntülerken, denetimleri göstermek için ekrana dokunun. Videonun en üstündeki kare görüntüleyicinin herhangi bir ucunu sürükleyin, daha sonra Kısalt düğmesine dokunun.

Önemli: Özgünü Kısalt’ı seçerseniz, kısaltılan kareler özgün videodan kalıcı olarak silinir. "Yeni Klip Olarak Kaydet"i seçerseniz, kısaltılmış yeni video klip Film Rulosu albümünüze kaydedilir ama özgün video değiştirilmez.


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad