iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad Foroğraflar

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

iPad Foroğraflar

iPad Fotoğraf iConu

 Fotoğrafları ve videoları görüntüleme

Fotoğraflar, iPad üzerinde şu konumlardaki fotoğrafları ve videoları görüntülemenizi sağlar:

• Film Rulosu albümü—iPad ile çektiğiniz veya bir e-posta iletisinden, mesajdan, web sayfasından veya ekran resminden kaydettiğiniz fotoğraflar ve videolar

• Fotoğraf Yayını albümleri—Fotoğraf Yayınım’daki ve paylaşılan fotoğraf yayınlarınızdaki fotoğraflar

• Son İçe Aktarma albümü—bir sayısal kameradan, iOS aygıttan veya SD bellek kartından aktarılan fotoğraflar ve videolar

• Bilgisayarınızdan eşzamanlanarak aktarılan Fotoğraf Arşivi ve diğer albümler

Not: Kamerası olmayan bir iPad’de Kaydedilenler, Film Rulosu albümünün yerine geçer. 

iPad Fotoğraflar

 Fotoğrafları ve videoları görüntüleme: Ekranın üst kısmındaki düğmelerden birine dokunun. Örneğin, Albüm'e dokunun, sonra da küçük resimlerini görmek için bir albüme dokunun. Tam ekran görmek istediğiniz fotoğrafın veya videonun küçük resmine dokunun. • Bir sonraki veya önceki fotoğrafı ya da videoyu görme: Sola veya sağa doğru kaydırın.

• Büyütme veya küçültme: Çift dokunun veya parmaklarınızı kıstırıp açın.

• Fotoğrafın diğer bölümlerini görme: Sürükleyin.

• Video oynatma: Ekranın ortasındaki  simgesine dokunun.

Ayrıca, bir albümü açıp kapatmak, bir fotoğrafı veya videoyu tam ekran görüntülemek veya küçük resim görüntüsüne dönmek için parmaklarınızı kıstırıp açabilirsiniz.

iPhoto 8.0 (iLife ’09) veya daha yenisi ya da Aperture 3.0.2 veya daha yenisi ile eşzamanladığınız albümler etkinliklere veya yüzlere göre görüntülenebilir. Fotoğraflar yer belirleme özelliğini destekleyen bir fotoğraf makinesi ile çekilmişlerse onları konuma göre de görüntüleyebilirsiniz.

Slayt sunusunu görüntüleme: Slayt Sunusu'na dokunun. Slayt sunusu seçeneklerini seçin, sonra Slayt Sunusunu Başlat düğmesine dokunun. Slayt sunusunu durdurmak için ekrana dokunun. Diğer seçenekleri ayarlamak için Ayarlar > Fotoğraflar ve Kamera bölümüne gidin.

Fotoğrafları ve videoları düzenleme 

Albüm yaratma: Albümler’e dokunun, simgesine dokunun, bir ad girin ve daha sonra Kaydet düğmesine dokunun. Yeni albüme eklenecek öğeleri seçin ve daha sonra Bitti’ye dokunun.

Not: iPad üzerinde yaratılan albümler eşzamanlanarak bilgisayarınıza aktarılmaz.

Öğeleri albüme ekleme: Küçük resimleri görüntülerken simgesine dokunun, öğeleri seçin ve daha sonra Bitti’ye dokunun.

Albümleri yönetme: Düzenle düğmesine dokunun.

• Albümün adını değiştirme: Albüm adına dokunun, sonra yeni bir ad girin.

• Albümleri yeniden düzenleme: Albümü sürükleyin.

• Albümü silme: simgesine dokunun.

Yalnızca iPad'de yaratılan albümler silinebilir veya adları değiştirilebilir. 

Fotoğraf Yayını 

Bir iCloud özelliği olan Fotoğraf Yayını sayesinde, iPad üzerinde çektiğiniz fotoğraflar Fotoğraf Yayını ile ayarlanmış diğer aygıtlarınızda (Mac’iniz veya PC’niz de dahil olmak üzere) otomatik olarak görünür. Fotoğraf Yayını, seçilen fotoğrafları arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanızı da sağlar (doğrudan onların aygıtlarında veya web üzerinde).

Fotoğraf Yayını hakkında

Fotoğraf Yayını açıkken; iPad üzerinde çektiğiniz fotoğraflar (ve Film Rulosu’na eklenmiş diğer fotoğraflar), Kamera uygulamasından ayrıldıktan sonra ve iPad Wi-Fi üzerinden Internet’e bağlıyken fotoğraf yayınınıza yüklenir. Bu fotoğraflar iPad'deki Fotoğraf Yayınım albümünde ve Fotoğraf Yayını ile ayarlanmış diğer aygıtlarınızda görünür.

Fotoğraf Yayını’nı açma: Ayarlar > iCloud > Fotoğraf Yayını bölümüne gidin.

Diğer iCloud aygıtlarınızdan fotoğraf yayınınıza eklenmiş fotoğraflar da Fotoğraf Yayınım’da görünür. iPad ve diğer iOS aygıtları en son eklenen en fazla 1000 fotoğrafı Fotoğraf Yayınım’da tutabilir. Bilgisayarlarınız, Fotoğraf Yayını fotoğraflarınızın tümünü daimi olarak tutabilir.

Not: Fotoğraf Yayını fotoğrafları, iCloud saklama alanınızdan düşülmez.

Fotoğraf yayını içeriklerini yönetme: Fotoğraf yayını albümünde Düzenle’ye dokunun.

• Fotoğrafları iPad'e kaydetme: Fotoğrafları seçin ve daha sonra Kaydet’e dokunun.

• Fotoğrafları paylaşma, yazdırma, kopyalama veya Film Rulosu albümünüze kaydetme: Fotoğrafları seçin ve daha sonra Paylaş’a dokunun.

• Fotoğrafları silme: Fotoğrafları seçin ve daha sonra Sil’e dokunun.

Not: Silinen fotoğraflar aygıtlarınızdaki fotoğraf yayınlarından kaldırılsa da; özgün fotoğraflar, ait oldukları aygıttaki Film Rulosu albümünde kalır. Fotoğraf yayınından bir aygıta veya bilgisayara kaydedilen fotoğraflar da silinmez. Fotoğraf Yayını’ndan fotoğrafları silebilmek için iPad’de ve diğer iOS aygıtlarınızda iOS 5.1 veya daha yenisinin olması gerekir. 

 Paylaşılan fotoğraf yayınları

 Paylaşılan fotoğraf yayınları, seçilen fotoğrafları yalnızca seçtiğiniz kişilerle paylaşmanızı sağlar. iOS 6 ve OS X Mountain Lion kullanıcıları paylaşılan fotoğraf yayınlarınıza doğrudan kendi aygıtlarından abone olabilir, eklediğiniz en son fotoğrafları görüntüleyebilir, fotoğrafları tek tek “beğenebilir” ve yorum bırakabilirler. Fotoğraflarınızı diğer kişilerle web üzerinden paylaşmak amacıyla, paylaşılan fotoğraf yayını için herkese açık bir web sitesi de yaratabilirsiniz.

Not: Paylaşılan fotoğraf yayınları hem Wi-Fi hem de hücresel ağlar üzerinden çalışır (iPad Wi-Fi + hücresel). Hücresel veri ücretleri uygulanabilir.

Paylaşılan Fotoğraf Yayınları’nı açma: Ayarlar > iCloud > Fotoğraf Yayını bölümüne gidin.

Paylaşılan fotoğraf yayını yaratma: Fotoğraf Yayını’na dokunun, sonra simgesine dokunun. Diğer iOS 6 veya OS X Mountain Lion kullanıcılarını, paylaşılan fotoğraf yayınınıza abone olmaya davet etmek için, onların e-posta adreslerini girin. Fotoğraf yayınını icloud. com üzerinde yayımlamak için, Herkese Açık Site seçeneğini açın. Albüme bir ad verin, sonra Yarat’a dokunun.

Paylaşılan fotoğraf yayınına fotoğraf ekleme: Bir fotoğraf seçin, simgesine dokunun, Fotoğraf Yayını’na dokunun, sonra paylaşılan fotoğraf yayınını seçin. Albümdeki birden fazla fotoğrafı eklemek için, Düzenle’ye dokunun, fotoğrafları seçin, sonra Paylaş’a dokunun.

Paylaşılan fotoğraf yayınındaki fotoğrafları silme: Paylaşılan fotoğraf yayınına dokunun, Düzenle’ye dokunun, fotoğrafları seçin, sonra Sil’e dokunun.

Paylaşılan fotoğraf yayınını düzenleme: Fotoğraf Yayını’na dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra paylaşılan fotoğraf yayınına dokunun. Şunları yapabilirsiniz:

• Fotoğraf yayınının adını değiştirme

• Abone ekleme veya silme ve daveti yeniden gönderme

• Herkese açık web sitesi yaratma ve bağlantıyı paylaşma

• Fotoğraf yayınını silme

 Fotoğrafları ve videoları paylaşma

 Fotoğrafları e-posta, mesaj, fotoğraf yayınları, Twitter gönderileri ve Facebook ile paylaşabilirsiniz. Videolar e-postalar, mesajlar ve YouTube ile paylaşılabilir.

Fotoğrafı veya videoyu paylaşma veya kopyalama: Fotoğrafı veya videoyu seçin ve daha sonra simgesine dokunun. simgesini görmüyorsanız, denetimleri göstermek için ekrana dokunun.

İlişiklerin büyüklük sınırı, servis sağlayıcınız tarafından belirlenir. iPad, gerekiyorsa fotoğraf ve video ilişiklerini sıkıştırabilir.

Fotoğrafları ve videoları kopyalayabilir ve sonra onları e-postaya veya mesaja yapıştırabilirsiniz.

Birden fazla fotoğrafı ve videoyu paylaşma veya kopyalama: Küçük resimleri görüntülerken Düzenle’ye dokunun, fotoğrafları veya videoları seçin, daha sonra Paylaş düğmesine dokunun. Fotoğrafı veya videoyu şuradan kaydetme:

• E-posta: Gerekiyorsa öğeyi indirmek için dokunun, fotoğrafa dokunun veya videoya dokunup parmağınızı basılı tutun ve daha sonra Kaydet’e dokunun.

• Mesaj: Yazışmadaki öğeye dokunun, simgesine dokunun ve daha sonra Kaydet’e dokunun.

• Web sayfası (yalnızca fotoğraf ): Fotoğrafa dokunup parmağınızı basılı tutun ve sonra Görüntüyü Kaydet düğmesine dokunun.

Aldığınız veya bir web sayfasından kaydettiğiniz fotoğraflar ve videolar, Film Rulosu albümünüze (kamerası olmayan iPad'lerde Kaydedilenler'e) kaydedilir.

Fotoğrafları yazdırma 

 AirPrint özellikli yazıcılarda yazdırma:

• Tek bir fotoğrafı yazdırma: simgesine dokunun ve daha sonra Yazdır’a dokunun.

• Birden fazla fotoğrafı yazdırma: Fotoğraf albümünü görüntülerken Düzenle’ye dokunun, fotoğrafları seçin, Paylaş’a dokunun, sonra Yazdır’a dokunun.

Resim Çerçevesi

iPad kilitli olduğunda, fotoğraflarınızın tüm albümlerinin veya seçili albümlerinin slayt sunusunu görüntüleyebilirsiniz.

Resim Çerçevesi'ni başlatma: iPad'i kilitlemek için Uyut/Uyandır düğmesine basın, ekranı açmak için düğmeye yeniden basın ve sonra simgesine dokunun.

• Slayt sunusunu duraklatma: Ekrana dokunun.

• Slayt sunusunu durdurma: Slayt sunusunu duraklatın, sonra simgesine dokunun.

Hangi albümlerin görüntüleneceğini seçme: Ayarlar > Resim Çerçevesi bölümüne gidin.

Resim Çerçevesi için diğer seçenekleri ayarlama: Ayarlar > Resim Çerçevesi bölümüne gidin.

Resim Çerçevesi'ni kapatma: Ayarlar > Genel > Parolayla Kilitleme bölümüne gidin. 

Fotoğrafları ve videoları içe aktarma 

 iPad Camera Connection Kit ile (ayrı olarak satılır); sayısal fotoğraf makinesindeki, kamerası olan başka bir iOS aygıttaki veya SD bellek kartındaki fotoğrafları ve videoları doğrudan içe aktarabilirsiniz.

Fotoğrafları aktarma:

1 iPad Camera Connection Kit ile birlikte gelen SD kart okuyucuyu veya kamera bağlayıcıyı, iPad dock bağlayıcıya takın.

• Bir kamera veya iOS aygıtı bağlamak için: Fotoğraf makinesi veya iOS aygıtı ile gelen USB kablosunu kullanın ve kabloyu kamera bağlayıcıdaki USB kapısına bağlayın. Bir iOS aygıtı kullanıyorsanız, açık ve kilitlenmemiş olduğundan emin olun. Fotoğraf makinesi bağlamak için, fotoğraf makinesinin açık ve aktarım modunda olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için, fotoğraf makinesiyle birlikte gelen belgelere bakın.

• SD bellek kartı kullanmak için: Kartı, SD kart okuyucudaki yuvaya takın. Kartı yuvaya zorlayarak takmaya çalışmayın; kart yalnızca bir şekilde takılabilir. Daha fazla bilgi için, iPad Camera Connection Kit belgelerine bakın.

2 iPad'in kilidini açın.

3 Fotoğraflar uygulaması açılır ve içe aktarılabilecek fotoğrafları ve videoları görüntüler.

4 Aktarmak istediğiniz fotoğrafları ve videoları seçin.

• Tüm öğeleri içe aktarmak için: Tümünü İçe Aktar'a dokunun.

• Öğelerin bazılarını içe aktarmak için: Dahil etmek istediklerinize dokunun (her birinde bir onay işareti görünür), İçe Aktar'a dokunup Seçileni İçe Aktar düğmesini seçin.

5 Fotoğraflar içe aktarıldıktan sonra; karttaki, fotoğraf makinesindeki veya iOS aygıtındaki fotoğrafları ve videoları tutmayı veya silmeyi seçebilirsiniz.

6 SD kart okuyucunun veya kamera bağlayıcının bağlantısını kesin. Fotoğrafları görüntülemek için, Son İçe Aktarma albümüne bakın. Yeni bir etkinlik, içe aktarma için seçilen fotoğrafların tümünü içerir. Fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak için, iPad'i bilgisayarınıza bağlayın ve görüntüleri iPhoto veya Adobe Elements gibi bir fotoğraf uygulamasıyla içe aktarın.


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad