iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad Takvim

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

iPad Takvim

iPad Takvim iCon

iPad, programa sadık kalmanızı kolaylaştırır. Takvimleri ayrı ayrı veya aynı anda birden fazlasını görüntüleyebilirsiniz.

iPad Takvim

 Etkinliği görüntüleme veya düzenleme: O etkinliğe dokunun. Şunları yapabilirsiniz:

• Birincil ve ikincil uyarı ayarlama

• Etkinliğin tarihini, saatini veya süresini değiştirme

• Etkinliği farklı bir takvime taşıma

•Diğer kişileri iCloud, Microsoft Exchange ve CalDAV takvimlerindeki etkinliklere katılmaya davet etme

• Etkinliği silme

 Etkinliği basılı tutup yeni bir saate sürükleyerek veya tutma noktalarını düzenleyerek de taşıyabilirsiniz.

Etkinlik ekleme: + simgesine dokunun ve etkinlik bilgilerini girin, sonra da Bitti düğmesine dokunun.

• Yeni etkinlikler için saptanmış takvimi ayarlama: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Saptanmış Takvim bölümüne gidin.

• Doğum günleri ve etkinlikler için saptanmış uyarı süresi ayarlama: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Saptanmış Uyarı Süresi bölümüne gidin.

Etkinliklerde arama yapma: Liste’ye dokunun ve daha sonra arama alanına bir metin girin. Görüntülediğiniz takvimlerin başlıkları, davetlileri, konumları ve notları aranır. Ana Ekran’dan da Takvim etkinliklerinde arama yapabilirsiniz.

Takvim uyarılarının ses tonunu ayarlama: Ayarlar > Sesler > Takvim Uyarıları bölümüne gidin.

Takvim dosyasındaki etkinlikleri içe aktarma: Mail’de bir .ics takvim dosyası alırsanız, iletiyi açın ve takvimin içerdiği tüm etkinlikleri içe aktarmak için takvim dosyasına dokunun. Ayrıca dosya bağlantısına dokunarak da web üzerinde yayımlanan bir .ics dosyasını içe aktarabilirsiniz. Bazı .ics dosyaları etkinlikleri takviminize eklemek yerine sizi takvime abone yapar. 

iCloud hesabınız, Microsoft Exchange hesabınız veya desteklenen bir CalDAV hesabınız varsa, şirketinizdeki kişilerden toplantı davetleri alabilir ve bunlara yanıt verebilirsiniz.

Diğer kişileri etkinliğe davet etme: Etkinliğe dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra Kişiler’den seçim yapmak için Davetliler’e dokunun.

Bir davete yanıt verme: Takvimdeki bir davete dokunun. Veya Etkinlik ekranını görüntülemek için simgesine dokunun, sonra bir davete dokunun. Düzenleyen kişi ve diğer davetliler hakkında bilgi görüntüleyebilirsiniz. Yorum eklerseniz (bazı takvim türlerinde kullanılamayabilir), yorumlarınızı düzenleyen kişi görebilir ama diğer katılımcılar göremez.

Zamanı ayrılmış olarak işaretlemeden etkinliği kabul etme: Etkinliğe dokunun, sonra Uygunluk’a dokunup “serbest”i seçin. Etkinlik takviminizde kalır ama size davet gönderen diğer kişiler meşgul olduğunuzu görmez. 

 Birden fazla takvimle çalışma

Takvimleri ayrı ayrı veya aynı anda birden fazla takvimi görüntüleyebilirsiniz. iCloud, Google, Yahoo! veya iCalendar takvimlerinin yanı sıra Facebook etkinliklerine ve doğum günlerine de abone olabilirsiniz.

iCloud, Google, Exchange veya Yahoo! takvimlerini açma: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin, bir hesaba dokunun ve daha sonra Takvim’i açın.

CalDAV hesabı ekleme: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin, Hesap Ekle’ye dokunun ve daha sonra Diğer’e dokunun. Takvimler’in altında CalDAV Hesabı Ekle’ye dokunun.

Facebook etkinliklerini görüntüleme: Ayarlar > Facebook bölümüne gidin, sonra Facebook hesabınıza giriş yapın ve Takvim’e erişimi açın.

Görüntülenecek takvimleri seçme: Takvimler’e dokunun, sonra görüntülemek istediğiniz takvimleri seçmek üzere dokunun. Seçilen tüm takvimlere ait etkinlikler tek bir görüntüde gösterilir. 

Doğum Günleri takvimini görüntüleme: Takvimler’e dokunun, daha sonra Kişiler’inizdeki doğum günlerini etkinliklerinize dahil etmek için Doğum Günleri’ne dokunun. Facebook hesabı ayarladıysanız, Facebook arkadaşlarınızın doğum günlerini de dahil edebilirsiniz.

iCalendar (.ics) biçimini kullanan takvimlere abone olabilirsiniz. iCloud, Yahoo!, Google ve OS X’deki Takvim uygulaması da dahil olmak üzere birçok takvim tabanlı servis, takvim aboneliklerini destekler. Abone olunan takvimler salt okunurdur. Abone olunan takvimlerdeki etkinlikleri iPad üzerinde okuyabilir ama bu etkinlikleri düzenleyemez veya yeni etkinlikler yaratamazsınız.

Takvime abone olma: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin ve daha sonra Hesap Ekle’ye dokunun. Diğer’e dokunun, sonra Abone Olunan Takvim Ekle’ye dokunun. Abone olunacak .ics dosyası için sunucuyu ve dosya adını girin. Ayrıca takvim bağlantısına dokunarak da web üzerinde yayımlanan bir iCalendar (.ics) takvimine abone olabilirsiniz. 

 iCloud takvimlerini paylaşma

iCloud takvimini diğer iCloud kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz. Bir takvimi paylaştığınızda diğer kişiler o takvimi görüntüleyebilir ve diğer kişilerin etkinlik eklemesine veya etkinlikleri değiştirmesine de olanak tanıyabilirsiniz. Herkesin görüntüleyebileceği salt okunur bir sürümü de paylaşabilirsiniz.

iCloud takvimi yaratma: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra da Takvim Ekle’ye dokunun.

iCloud takvimini paylaşma: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra da paylaşmak istediğiniz iCloud takvimine dokunun. Kişi Ekle’ye dokunun, sonra Kişiler’den birisini seçin. Bu kişi takvime katılmak için e-posta daveti alır, ama davetinizi kabul etmek için Apple kimliğine ve iCloud hesabına gereksinimi vardır.

Paylaşılan takvimler için bildirimleri kapatma: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümüne gidin, sonra Paylaşma Uyarıları seçeneğini kapatın.

Bir kişinin paylaşılan takvime erişimini değiştirme: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra takvimi paylaştığınız kişiye dokunun. Takvimi düzenleyebilme özelliğini kapatabilir, takvime katılması için yeniden davet gönderebilir veya paylaşmayı durdurabilirsiniz.

Salt okunur takvimi herhangi biriyle paylaşma: Takvimler’e dokunun, Düzenle’ye dokunun, sonra da paylaşmak istediğiniz iCloud takvimine dokunun. Herkese Açık Takvim’i açın, sonra takvimin URL’sini kopyalamak veya göndermek için Bağlantıyı Paylaş’a dokunun. Herhangi biri iOS’deki veya OS X’deki Takvim gibi uyumlu bir uygulamayı kullanarak takviminize abone olmak için URL’yi kullanabilir. 

Takvim Ayarları 

 Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler bölümünde Takvim’i ve takvim hesaplarınızı etkileyen birçok ayar vardır. Bunlar arasında aşağıdakiler sayılabilir:

• Geçmiş etkinlikleri eşzamanlama (gelecekteki etkinlikler her zaman eşzamanlanır)

• Yeni toplantı davetleri için çalınan uyarı sesleri

• Tarihleri ve saatleri farklı bir saat dilimi kullanarak göstermek için takvim saat dilimi desteği

 


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad