iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad Müzik

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

iPad Müzik

iPad Müzik İconu

Müzik Çalma 

 Sesleri; yerleşik hoparlörden, kulaklık jakına takılmış olan kulaklıklardan veya iPad ile eşlenmiş olan kablosuz Bluetooth stereo kulaklıklardan dinleyebilirsiniz. Kulaklık bağlıyken veya eşlenmiş durumdayken hoparlörden ses gelmez.

Bir izi çalma: Listeye, parçaya, sanatçıya veya başka bir kategoriye göre tarayın ve daha sonra ize dokunun. Çalma denetimleri ekranın en üst kısmında görünür.

• Ek tarama düğmelerini görme: Fazlası düğmesine dokunun.

• Müzik parçasındaki herhangi bir noktaya atlama: Oynatma çubuğunu ilerleme çubuğu boyunca sürükleyin. Sarma hızını yavaşlatmak için parmağınızı aşağı kaydırın.

Şu An Çalınan ekranını görüntüleme: Ekranın en üstünde albüm kapağının küçük resmine dokunun.

• Denetimleri görüntüleme: Ekrana dokunun.

• Müzik parçalarını kapak resmini kullanarak tarama: Sola veya sağa doğru kaydırın. Müzik parçaları otomatik olarak çalınmaya başlar.

• O anki müzik parçasını içeren albümdeki tüm müzik parçalarını görme: simgesine dokunun. Bir müzik parçasını çalmak için ona dokunun. Şu An Çalınan ekranına dönmek için simgesine tekrar dokunun.

• Parçalara beğeni düzeyi atama: İz listesi görüntüsünde, yıldız sayısını ayarlamak için listenin üstündeki nokta satırına dokunun. iTunes’da akıllı listeler yaratırken beğeni düzeylerini kullanabilirsiniz. 

iPad Muzik Ekranı

Müziklerde (başlıklar, sanatçılar, albümler ve besteciler) arama yapma: Tarama yaparken, ekranın sağ alt köşesindeki arama alanına metin girin. Ana Ekran’dan da ses içeriklerinde arama yapabilirsiniz.

Başka bir uygulamadayken ses denetimlerini görüntüleme: Ana Ekran düğmesine  iki kez basın, sonra ekranın alt kısmını sağa doğru kaydırın. 

Müzik Konrol Tuşları

 Podcast’ler ve sesli kitaplar

 Çalmaya başladığınızda podcast ve sesli kitap denetimleri Şu An Çalınan ekranında görünür.

Not: Podcast’ler uygulaması App Store’da ücretsiz olarak bulunur. Podcast’ler uygulamasını yüklerseniz, podcast içeriği ve denetimleri Müzik uygulamasından silinir.

Podcast çalma hızını ayarlama: 1x simgesine dokunun. Hızı değiştirmek için yeniden dokunun.

Daha fazla podcast bölümünü alma: Podcast’ler öğesine dokunun (Podcast’ler öğesi görünmüyorsa önce Fazlası düğmesine dokunun), daha sonra kullanılabilir bölümleri görmek için bir podcast’e dokunun.

 Listeler 

Liste yaratma: Listeler’i görüntüleyin, ekranın üst kısmındaki Yeni düğmesine dokunun, sonra bir başlık girin ve kaydedin. Dahil edilecek parçaları ve videoları seçin, sonra Bitti’ye dokunun.

Listeyi düzenleme: Listeler'i görüntüleyin, listeyi seçin, sonra Düzenle düğmesine dokunun.

• Daha fazla parça ekleme: Parça Ekle düğmesine dokunun.

• Parçayı silme: simgesine dokunun. Bir müzik parçasını listeden sildiğinizde, o parça iPad’dan silinmez.

• Parçanın sırasını değiştirme simgesini sürükleyin.

Yeni ve değiştirilen listeler, iPad’i bilgisayarınızla bir sonraki eşzamanlayışınızda veya iTunes Match abonesi iseniz iCloud yoluyla iTunes arşivinize kopyalanır.

Bir listeyi silme: Listeler'de listeyi basılı tutun, sonra simgesine dokunun.

Parçayı iPad’den silme: Parçalar’da, parçanın üzerinde parmağınızı kaydırın ve daha sonra Sil’e dokunun.

Müzik parçası iPad’den silinir ama Mac’inizdeki veya PC’nizdeki iTunes arşivinizden ya da iCloud’dan silinmez.

iTunes Match açıkken, müzikleri silemezsiniz. Alan gerektiğinde, iTunes Match sizin için en eskilerden ve en az çalınan parçalardan başlayarak müzikleri siler. 

  

Genius 

 Genius listesi, arşivinizdeki birbiriyle uyumlu müzik parçalarının bir koleksiyonudur. Genius ücretsiz bir servistir ama Apple kimliği gerektirir.

Genius Karması, karmayı her dinleyişinizde arşivinizden yeniden yaratılan ve aynı müzik türündeki parçalardan oluşan bir seçimdir.

iPad’de Genius’u kullanma: Bilgisayarınızdaki iTunes’da Genius’u açın ve daha sonra iPad’i iTunes ile eşzamanlayın. Genius Karmaları, müziklerinizi elle yönetmediğiniz sürece otomatik olarak eşzamanlanır. Genius listelerini de eşzamanlayabilirsiniz.

 Genius Karması'nı çalma: Listeler'e dokunun, sonra listelerin üst kısmındaki Genius Karmalarından birine dokunun.

Genius listesi oluşturma: Bir müzik parçasını çalın, sonra ekranın üst kısmındaki simgesine dokunun.

Genius Listesi, listelerinize eklenir.

Genius listesini çalma: Listeye dokunun.

• Listeyi yenileme: Yenile’ye dokunun.

• Listeyi kaydetme: Kaydet’e dokunun. Liste, seçtiğiniz prçanın başlığıyla kaydedilir ve simgesiyle işaretlenir.

Farklı bir parçayı kullanarak Genius listesini değiştirme: Bir müzik parçasını çalın ve sonra simgesine dokunun.

Kaydedilmiş bir Genius listesini düzenleme: Listeye dokunun, daha sonra Düzenle düğmesine dokunun.

• Parçayı silme: simgesine dokunun.

• Parçanın sırasını değiştirme simgesini sürükleyin.

Kaydedilmiş bir Genius listesini silme: Listeye dokunup parmağınızı basılı tutun ve sonra simgesine dokunun.

iPad üzerinde yaratılan Genius listeleri iTunes ile eşzamanladığınızda bilgisayarınıza kopyalanır.

Not: Genius listesi bir kez eşzamanlanarak iTunes’a aktarıldıktan sonra, onu doğrudan iPad’dan silemezsiniz. Liste adını düzenlemek, eşzamanlanmasını durdurmak veya listeyi silmek için iTunes’u kullanın.

Siri 

Müzik çalmayı denetlemek için Siri’yi kullanabilirsiniz (3. nesil iPad veya daha yenisi).

Müzik çalmak için Siri'yi kullanma: Ana Ekran düğmesini basılı tutun.

• Müzikleri çalma veya duraklatma: İngilizce “play” veya “play music” ifadelerini söyleyin. Duraklatmak için, İngilizce “pause,”“pause music” veya “stop” ifadelerini söyleyin. İngilizce “next song” veya “previous song” gibi ifadeler de söyleyebilirsiniz.

• Bir albümü, sanatçıyı veya listeyi çalma: İngilizce “play” ifadesini ve daha sonra “album”, “artist” veya “playlist” ifadesini söyleyip albüm, sanatçı veya liste adını söyleyin.

• O anki listeyi karıştırma: İngilizce “shuffle” ifadesini söyleyin.

• O anki parça hakkında daha fazla bilgi edinme: İngilizce “what’s playing”, “who sings this song” veya “who is this song by” ifadelerini söyleyin.

• Benzer parçaları çalmak amacıyla Genius’u kullanma: İngilizce “Genius” veya “play more songs like this” ifadelerini söyleyin. 

 iTunes Match

 iTunes Match, CD’lerden içe aktarılan parçalar da dahil olmak üzere tüm müzik arşivinizi iCloud’da saklar; iPad’de, diğer iOS aygıtlarınızda ve bilgisayarlarınızda koleksiyonlarınızın keyfini çıkarmanızı sağlar. iTunes Match, ücretli bir abonelik ile kullanılabilir.

Not: iTunes Match bazı bölgelerde kullanılamaz. Ayarlar > Müzik > Hücresel Veri’yi Kullan açıksa, hücresel veri ücretleri uygulanabilir.

iTunes Match’e abone olma: Bilgisayarınızdaki iTunes’da Mağaza > iTunes ile Eşleştirme’yi Aç bölümüne gidin ve sonra Abone Ol düğmesini tıklayın.

Abone olduktan sonra iTunes; müziklerinizi, listelerinizi ve Genius Karmaları'nızı iCloud'a ekler. iTunes Store’da bulunan müziklerle eşleşen parçalarınız, otomatik olarak iCloud'da kullanılabilir olur. Diğer parçalar karşıya yüklenir. Eşleşen parçaları iTunes Plus kalitesine (256 kb/sn DRM korumasız AAC) varan kalitelerde indirebilir ve çalabilirsiniz (özgün parçalarınız daha düşük kalitede olsa bile). Daha fazla bilgi için, www.apple.com/icloud/features adresine gidin.

iTunes Match’i açma: Ayarlar > Müzik bölümüne gidin. iTunes Match'in açılması, eşzamanlanan müzikleri iPad'dan siler ve Genius Karmaları ile Genius Listeleri'ni etkisizleştirir.

Not: Hücresel Veri seçeneği açıksa, hücresel veri ücretleri uygulanabilir.

Parçalar, siz onları çalarken iPad’e indirilir. Parçaları elle de indirebilirsiniz.

iPad’e albüm indirme: Tararken Albümler’e dokunun, bir albüme dokunun ve sonra simgesine dokunun. Yalnızca iCloud’dan indirilen müzikleri gösterme: Ayarlar > Müzik bölümüne gidin, Tüm Müzikleri Göster’i kapatın (yalnızca iTunes Match açıkken kullanılabilir).

iTunes Match’i veya Otomatik İndirmeler’i kullanarak aygıtlarınızı yönetme: Bilgisayarınızdaki iTunes’da Mağaza > Hesabımı Görüntüle’ye gidin. Giriş yapın, sonra “Buluttaki iTunes” bölümünde Aygıtları Yönet’i tıklayın.

Ev Paylaşımı 

Ev Paylaşımı, Mac’inizdeki veya PC’nizdeki müzikleri, filmleri ve TV şovlarını iPhone üzerinde çalmanızı veya oynatmanızı sağlar. iPad’in ve bilgisayarınızın aynı Wi-Fi ağında olması gerekir.

Not: Ev Paylaşımı, www.apple.com/tr/itunes/download adresinden edinilebilecek iTunes 10.2 veya daha yenisini gerektirir. Sayısal kitapçıklar ve iTunes Extras gibi bonus içerikler paylaşılamaz.

Bilgisayarınızın iTunes arşivindeki müzikleri iPad üzerinde çalma:

1 Bilgisayarınızdaki iTunes’da, İleri Düzey > Ev Paylaşımı’nı Aç komutunu seçin. Oturum açın ve daha sonra Ev Paylaşımı Yarat düğmesini tıklayın.

2 iPad üzerinde Ayarlar > Müzik bölümüne gidin ve daha sonra aynı Apple kimliğini ve parolasını kullanarak Ev Paylaşımı’nda oturum açın..

3 Müzik’te, Fazlası düğmesine dokunun, daha sonra Paylaşılan düğmesine dokunun ve bilgisayarınızdaki arşivi seçin. iPad’deki içeriklere dönme: Paylaşılan’a dokunun ve iPad seçeneğini seçin. 

Müzik Ayarları 

 Aşağıdakiler de dahil olmak üzere Müzik seçeneklerini ayarlamak için Ayarlar > Müzik bölümüne gidin:

• Ses Denetimi (ses içeriğinizin ses yüksekliği düzeyini normalleştirmek için)

• Dengeleme (EQ)

Not: EQ, mikrofonlu kulaklık seti jakı ve AirPlay de dahil olmak üzere tüm ses çıkışlarını etkiler. EQ ayarları genel olarak yalnızca Müzik uygulamasında çalınan müziklere uygulanır.

Ancak, Geç Vakit ayarı tüm ses çıkışlarına uygulanır (video ve müzik). Geç Vakit, yüksek pasajların sesini azaltıp sessiz pasajların sesini yükselterek ses çıkışının dinamik aralığını sıkıştırır. Bu ayarı, örneğin uçakta veya diğer bazı gürültülü ortamlarda müzik dinlerken kullanmak isteyebilirsiniz.

• Albüm sanatçısına göre gruplama

• iTunes Match

• Ev Paylaşımı

Ses sınırını ayarlama: Ayarlar > Müzik > Ses Sınırı bölümüne gidin, sonra ses yüksekliği sürgüsünü ayarlayın.

Ses sınırı değişikliklerini sınırlama: Ayarlar > Genel > Sınırlamalar > Ses Sınırı bölümüne gidin, sonra Değişikliğe İzin Verme’ye dokunun.


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad