iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad iBooks

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

 iPad iBooks 

iPad iBooks icon

 iBooks, kitapları okumanın ve satın almanın harika bir yoludur. App Store’dan ücretsiz iBooks uygulamasını indirin ve daha sonra klasiklerden çok satanlara varıncaya dek her şeyin keyfini çıkarın.

iPad iBooks

 iBooks, kitapların ve PDF’lerin keyfini çıkarmanın harika bir yoludur. App Store’dan ücretsiz iBooks uygulamasını indirin ve daha sonra yerleşik iBookstore’dan, klasiklerden çok satanlara varıncaya dek her şeyi alın. iBooks uygulamasını indirmek ve iBookstore’u kullanmak için, Internet bağlantısına ve bir Apple kimliğine gereksiniminiz vardır.

iBookstore’u ziyaret etme: iBooks’ta şunları yapmak için Mağaza’ya dokunun:

• Tarayarak veya arama yaparak kitapları bulma

• Beğenip beğenmeyeceğinizi görmek için kitabın örneğini edinme

• Değerlendirmeleri okuma ve yazma ve güncel çok satanları görme

• Arkadaşınızı e-postayla kitap hakkında bilgilendirme

Kitabı satın alma: İstediğiniz kitabı bulun, ücrete dokunun, sonra onu almak için tekrar dokunun.

Bir kitap hakkında bilgi alma: Kitabın özetini okuyabilir, yorumları okuyabilir ve satın almadan önce kitabın örneğini deneyebilirsiniz. Bir kitabı satın aldıktan sonra, kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.

Daha önce satın alınan bir öğeyi indirme: Satın Alınmış’a (Purchased) dokunun. Tararken indirmek için genellikle fiyatı gördüğünüz yerde İndir (Download) düğmesine dokunun. Hesabınızdan yeniden ücret alınmaz. Diğer aygıtlarda satın alınan öğeleri otomatik olarak indirmek için Ayarlar > iTunes Store/App Store bölümüne gidin.

Kitapları Okuma 

Bir kitabı okumak kolaydır. Kitap rafına gidin ve okumak istediğiniz kitaba dokunun. Her bir kitabın, içeriklerine ve biçimine bağlı olarak bir dizi özelliği vardır. Aşağıda açıklanan özelliklerden bazıları, sizin okuduğunuz kitapta olmayabilir.

Kitabı açma: Okumak istediğiniz kitaba dokunun. Kitabı rafta görmüyorsanız, diğer koleksiyonları görmek için sola veya sağa kaydırın.

• Denetimleri gösterme: Sayfanın ortasına yakın bir yere dokunun.

• Görüntüyü büyütme: Görüntüye çift dokunun. Bazı kitaplarda, bir resmi görmek için kullanabileceğiniz büyüteci göstermek için parmağınızı ekrana basılı tutun.

• Belirli bir sayfaya gitme: Ekranın alt kısmındaki sayfa dolaşma denetimlerini kullanın. Veya,  simgesine dokunup bir sayfa numarası yazın, sonra arama sonuçlarında sayfa numarasına dokunun.

• Bir sözcüğü sözlükte arama: Bir sözcüğe çift dokunun, seçimi ayarlamak üzere tutma noktalarını kullanın, sonra görünen menüde Define öğesine dokunun. Tanımlar, tüm diller için kullanılabilir değildir.

• İçindekiler tablosunu görüntüleme: Tablo Simgesi   simgesine dokunun. Ayrıca, bazı kitaplarda içindekiler tablosunu görmek için iki parmağınızı kıstırıp açabilirsiniz.

• Yer imi ekleme veya yer imini silme: yer imleri  simgesine dokunun. Yer imini silmek için yeniden dokunun. Kitabı kapatırken yer imi eklemenize gerek yoktur çünkü iBooks kaldığınız yeri anımsar. Birden fazla yer iminiz olabilir; tüm yer imlerinizi görmek için  Tablo Simgesi simgesine dokunun, sonra Yer İmleri’ne dokunun.

Kitaba açıklama ekleme: Kitaba notlar ve vurgular ekleyebilirsiniz.

• Vurgu ekleme: Bir sözcüğe çift dokunun, seçimi ayarlamak üzere tutma noktalarını kullanın, sonra Vurgula’ya dokunun ve bir renk veya alt çizgi seçin.

• Vurguyu silme: Vurgulanan metne dokunun, sonra Vurguyu silme simgesine dokunun.

• Not ekleme: Bir sözcüğe çift dokunun, Highlight'a dokunun, sonra da görünen menüden Not Ekleme simgesini seçin.

• Notu silme: Notun metnini silin. Notu ve vurgusunu silmek için, vurgulanan metne dokunun ve daha sonraVurguyu silmesimgesine dokunun.

• Tüm notlarınızı görme: Tablo Simgesi simgesine dokunun ve daha sonra Notes öğesine dokunun. Notlarınızı yazdırmak veya e-posta ile göndermek için simgesine dokunun. 

 Kitabın görünüşünü değiştirme: Bazı kitaplar; fontu, puntoyu ve sayfa rengini değiştirmenize olanak tanır.

• Fontu veya puntoyu değiştirme: Denetimleri görüntülemek için sayfanın ortasına yakın bir yere dokunun, sonrayazı boyutu simgesine dokunun. Bir yazıtipi seçmek için Fonts'a dokunun. Bazı kitaplar, yalnızca iPad düşey yöndeyken yazıtipini değiştirmenize izin verir.

• Sayfanın ve metnin rengini değiştirme: Denetimleri görüntülemek için sayfanın ortasına yakın bir yere dokunun,yazı boyutu simgesine ve sonra Tema’ya dokunun. Bu ayar, onu destekleyen tüm kitaplara uygulanır.

• Parlaklığı değiştirme: Denetimleri görüntülemek için sayfanın ortasına yakın bir yere dokunun, sonraAydınlatmasimgesine dokunun.Aydınlatmasimgesini görmüyorsanız, önceyazı boyutusimgesine dokunun.

• Hizalamayı ve tirelemeyi açma veya kapatma: Ayarlar > iBooks bölümüne gidin. PDF’ler ve bazı kitaplar iki yana yaslanamaz veya tirelenemez.

Çoklu ortamlarla etkileşimde bulunma

Bazı kitaplarda filmler, diyagramlar, sunular, galeriler, 3B nesneler ve bölüm değerlendirmeleri gibi etkileşimli öğeler vardır. Çoklu ortam nesnesiyle etkileşimde bulunmak için dokunun, kaydırın veya parmaklarınızı kıstırıp açın. Örneğin bir sunuyu başlatmak için simgesine dokunabilir ve daha sonra her bir ekranı görmek için dokunabilirsiniz. Bir öğeyi tam ekran görüntülemek için, iki parmağınızı birbirinden ayırın. İşiniz bittiğinde, kapatmak için parmaklarınızı kıstırın. 

Çalışma notları ve sözcük listeleri 

Destekleyen kitaplarda, vurgularınızın ve notlarınızın tümünü kartlar şeklinde gözden geçirmek için notlar görüntüsünü kullanabilirsiniz.

Notlarınızı görüntüleme: simgesine dokunun. Ayrıca:

• Notları bölüme göre görüntüleme: Notlarını görmek istediğiniz bölüme dokunun. Bölüm listesindeki işaretler, her bir bölüme eklediğiniz not ve vurgu sayısını belirtir. Bölüm listesini görmüyorsanız, Bölüm düğmesine dokunun.

• Tüm notlarda arama yapma: Arama alanına bir sözcük veya ifade girin. Arama alanını görmüyorsanız, Bölümler düğmesine dokunun. Notlarını görmek istediğiniz bölüme dokunun.

• Notları ve sözcükleri çalışma kartları olarak gözden geçirme: Çalışma Kartları’na dokunun. Bir karttan diğerine gitmek için kaydırın. Kartta ile belirtilen notlar varsa, ters çevirmek için karta dokunun. Hangi vurguların görüntülendiğini seçmek veya kartları karıştırmak için simgesine dokunun. Bölümde sözcük listesi varsa, onu kartlarınıza da dahil edebilirsiniz.

• Notlarınızı e-postayla gönderme: simgesine dokunun. Paylaşmak istediğiniz notları seçin ve daha sonra E-postala’ya dokunun.

• Notları silme: simgesine dokunun. Silmek istediğiniz notları seçin ve daha sonra Sil’e dokunun. 

Kendi Rafını Düzenleme 

Kitaplarınızı ve PDF’lerinizi taramak için kitap rafını kullanabilirsiniz. Öğeleri koleksiyonlar halinde de düzenleyebilirsiniz.

Kitap rafını düzenleme

Kitabı veya PDF’i bir koleksiyona taşıma: Kitap rafına gidin ve Edit düğmesine dokunun. Taşımak istediğiniz öğeleri seçin, sonra Move düğmesine dokunun ve bir koleksiyon seçin.

Koleksiyonları görüntüleme ve yönetme: Koleksiyonlar’a dokunun. Koleksiyonun adını düzenlemek için Düzenle’ye dokunun. Yerleşik Kitaplar ve PDF koleksiyonlarını düzenleyemez veya silemezsiniz.

Kitap rafını sıralama: sıralama simgesine dokunun ve daha sonra ekranın altından bir sıralama yöntemi seçin.

Kitap rafındaki bir öğeyi silme: Düzenle’ye dokunun, sonra silmek istediğiniz her bir kitaba veya PDF’e dokunarak onay işareti görünmesini sağlayın. Delete düğmesine dokunun. İşiniz bittiğinde Bitti düğmesine dokunun. Satın aldığınız bir kitabı silerseniz, onu iBookstore’daki Purchases bölümünde yeniden indirebilirsiniz.

Bir kitabı arama: Kitap rafına gidin. Ekranın en üstüne kaydırmak için durum çubuğuna dokunun ve daha sonra  simgesine dokunun. Başlık ve yazar adı ile arama yapılır.

Kitapları ve PDF’leri eşzamanlama

Kitaplarınızı ve PDF'lerinizi iPad'unuzla bilgisayarınız arasında eşzamanlamak ve iTunes Store'dan kitap satın almak için iTunes'u kullanın. iPad bilgisayarınıza bağlıyken, Kitaplar bölümü eşzamanlamak istediğiniz öğeleri seçmenize olanak tanır. Ayrıca, web üzerinde DRM korumasız ePub kitapları ve PDF’leri de bulabilir ve onları iTunes arşivinize ekleyebilirsiniz.

Bir kitabı veya PDF’i iPad ile eşzamanlama: Bilgisayarınızdaki iTunes’da Dosya > Arşive Ekle komutunu seçip bir .pdf, .epub veya.ibooks dosyası seçin. iPad’i bilgisayarınıza bağlayın ve eşzamanlayın

Bir kitabı veya PDF’i eşzamanlamadan iBooks’a ekleme: Kitap veya PDF çok büyük değilse, onu bilgisayarınızdan kendinize e-posta ile gönderin. iPad’da e-posta iletisini açın, daha sonra ilişiğe dokunup tutun ve görünen menüden “iBooks ile Aç” komutunu seçin. 

 PDF’i yazdırma veya e-postayla gönderme

PDF’in bir kopyasını e-postayla göndermek veya PDF’in tümünü veya bir bölümünü bir AirPrint yazıcıda yazdırmak için iBooks’u kullanabilirsiniz.

PDF’i e-postayla gönderme: PDF’i açın, simgesine dokunun ve Belgeyi E-postala’yı seçin.

iBooks Ayarları 

iBooks; koleksiyonlarınızı, yer imlerinizi, notlarınızı ve bulunduğunuz sayfa bilgilerini Apple kimliğinizi kullanarak saklar, böylece kitabı tüm iOS aygıtlarınızda sorunsuz bir şekilde okuyabilirsiniz. iBooks, uygulamayı açtığınız veya uygulamadan çıktığınız zaman tüm kitaplarınızın bilgilerini kaydeder. Bir kitap tek başına açıldığında veya kapatıldığında da bilgileri kaydedilir.

Eşzamanlamayı açma veya kapatma: Ayarlar > iBooks bölümüne gidin.

Bazı kitaplar web'de saklanan videolara veya seslere erişebilirler. iPad’un hücresel veri bağlantısı varsa, bu dosyaların çalınması veya oynatılması operatör tarafından ücretlendirilebilir.

Çevrimiçi video ve ses erişimini açma veya kapatma: Ayarlar > iBooks > Online Audio & Video bölümüne gidin.

Sol marja dokunduğunuzda sayfanın döneceği yönü değiştirme: Ayarlar > iBooks > Sol Marja Dokun bölümüne gidin. 

 


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad