iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad Erişilebilirlik

iOS 6 için iPad Kullanma Kılavuzu

iPad Erişilebilirlik

Erişilebilirlik özellikleri

iPad şu erişilebilirlik özelliklerini içerir:

• VoiceOver ekran okuyucu

• Siri sesli yardımcı

• Büyütme

• Büyük Metin

• Renkleri Tersine Çevirme

• Seçimi Seslendir

• Otomatik Seslendir

• Mono Ses ve ses dengesi

• Atanabilir ses tonları

• Güdümlü Erişim

• AssistiveTouch

• Braille ekranları için destek

• Gizli altyazılı içerikleri dinleme

 Erişilebilirlik özelliklerini iPad’i kullanarak açma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümüne gidin.

Erişilebilirlik özelliklerini iTunes’u kullanarak açma: iPad’i bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’daki aygıt listesinde iPad’i seçin. Özet’i tıklayın ve daha sonra Özet ekranının altında Evrensel Erişim’i Ayarla’yı tıklayın.

iPad'in erişilebilirlik özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için şu adrese gidin: www.apple.com/accessibility. 

 Siri

Siri ile sadece sorular sorarak iPad’inizle çalışabilirsiniz (uygulamaları açmak gibi) ve VoiceOver, Siri yanıtlarını size okuyabilir.

 Ana Ekran’a Üç Tık

Ana Ekran’a Üç Tık, Ana Ekran düğmesine  hızlı bir şekilde üç kez basarak bazı Erişilebilirlik özelliklerini açıp kapatmanızı sağlar. Ana Ekran’a Üç Tık özelliğini şunlar için kullanabilirsiniz:

• VoiceOver

• Renkleri Tersine Çevirme

• Büyütme

• AssistiveTouch

• Güdümlü Erişim (Ana Ekran’a Üç Tık, zaten açıksa Güdümlü Erişim’i başlatır. )

Ana Ekran’a Üç Tık işlevini ayarlama: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran’a Üç Tık bölümüne gidin. Birden fazlasını seçerseniz, Ana Ekran’a üç kez bastığınızda hangisini denetlemek istediğiniz sorulur.

Tıklama hızını yavaşlatma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran’a Tık Hızı bölümüne gidin.

Büyütme 

Birçok uygulama belirli öğeleri büyütmenize veya küçültmenize olanak sağlar. Örneğin, Safari’deki web sayfası sütunlarını genişletmek için çift dokunabilir veya iki parmağınızı kıstırıp açabilirsiniz. Ama ayrıca, kullandığınız herhangi bir uygulama ekranının tamamını büyütmenizi sağlayan Büyütme erişilebilirlik özelliği de vardır. Büyütme’yi VoiceOver ile birlikte kullanabilirsiniz.

Büyütme’yi açma ya da kapatma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Büyütme bölümüne gidin. Veya Ana Ekran’a Üç Tık seçeneğini kullanın. 

Büyütme veya küçültme: Ekrana, üç parmağınızla çift dokunun.

Büyütme oranını değiştirme: Üç parmağınızla dokunun ve yukarıya veya aşağıya sürükleyin. Dokunup sürükleme hareketi, çift dokunmaya benzerdir. Tek farkı; ikinci dokunuşta parmaklarınızı kaldırmaz, ekranda sürüklersiniz. Sürüklemeye başladığınızda tek parmağınızla sürükleyebilirsiniz. Üç parmağınızla çift dokunarak tekrar küçültüp büyüttüğünüzde iPad ayarlanmış büyütme oranına döner.

Ekranın diğer bölümlerini görme: Ekran büyütülmüşken, üç parmağınızla ekranı sürükleyin. Sürüklemeye başladıktan sonra, ekranın daha fazla bölümünü görebilmek için tek parmağınızla sürükleyebilirsiniz. Veya, parmağınızı ekranın bir kenarına yakın basılı tutarak o tarafa kaydırın. Daha hızlı kaydırmak için, parmağınızı kenara daha çok yaklaştırın. Yeni bir ekran açtığınızda, Büyütme ekranın üst ortasına gider.

Büyütme’yi Apple kablosuz klavye ile kullanırken; ekran görüntüsü, ekleme noktasını ekranın merkezinde tutarak onu takip eder. 

Büyük Metin 

Büyük Metin; uyarılardaki, Takvim’deki, Kişiler’deki, Mail’deki, Mesajlar’daki ve Notlar’daki puntoyu artırmanıza olanak tanır.

Metin puntosunu ayarlama: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Büyük Metin bölümüne gidin. 

 Renkleri Tersine Çevirme

 Bazen iPad ekranındaki renkleri tersine çevirmek onu okumayı kolaylaştırabilir. Renkleri Tersine Çevirme açıkken; ekran, fotoğraf negatifi gibi görünür.

Ekran renklerini tersine çevirme: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Renkleri Tersine Çevirme bölümüne gidin.

Seçimi Seslendir

VoiceOver kapalı olsa bile, iPad'in seçtiğiniz herhangi bir metni sesli okumasını sağlayabilirsiniz.

Seçimi Seslendir’i açma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Seçimi Seslendir bölümüne gidin. Burada ayrıca:

• Seslendirme hızını ayarlayabilirsiniz

• Her bir sözcüğün okunurken vurgulanmasını seçebilirsiniz

Metnin okunmasını sağlama: Metni seçin ve daha sonra Seslendir’e dokunun. 

Otomatik Seslendir 

 Otomatik Seslendir, siz yazarken iPad'in yaptığı metin düzeltmelerini ve önerilerini söyler.

Otomatik Seslendir seçeneğini açma veya kapatma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Otomatik Seslendir bölümüne gidin.

Otomatik Seslendir, VoiceOver ve Büyütme ile de çalışır.

Mono Ses

Mono Ses, sol ve sağ kanallardaki sesi her iki tarafta da çalınan tek bir (mono) sinyalde birleştirir. Bu, tek kulağında işitme sorunu olan kullanıcıların tüm ses sinyalini diğer kulaklarıyla duymasını sağlar.

Mono Ses’i açma veya kapatma ve ses dengesini ayarlama: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Mono Ses bölümüne gidin. 

 Atanabilir ses tonları

Kişiler listenizdeki kişilere, arayan FaceTime numarasına göre ayırt edici bir ses tonu atayabilirsiniz. Diğer çeşitli etkinliklerle (yeni sesli mesaj, yeni ileti, gönderilmiş ileti, Tweet, Facebook gönderisi ve anımsatıcılar gibi) ilgili uyarı almak için de farklı ses tonları atayabilirsiniz.

Zil seslerini iPad’deki iTunes Store’dan satın alabilirsiniz.

 Güdümlü Erişim

Güdümlü Erişim, iPad kullanan bir kişinin belirli bir işe odaklanmış olarak kalmasına yardım eder. Güdümlü Erişim, iPad’i tek bir uygulamayla sınırlar ve hangi uygulama özelliklerinin kullanılabileceğini denetlemenizi sağlar. Şunları yapmak için Güdümlü Erişim’i kullanın:

• iPad’i geçici olarak belirli bir uygulamayla sınırlama

• Bir görevle ilgili olmayan ekran alanlarını veya yanlışlıkla yapılan bir hareketin dikkat dağılmasına yol açabileceği alanları etkisizleştirme

• iPad’in donanım düğmelerini etkisizleştirme

Güdümlü Erişim’i kullanma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Güdümlü Erişim bölümünde şunları yapabilirsiniz:

• Güdümlü Erişim’i açma veya kapatma

• Güdümlü Erişim’in kullanımını denetleyen ve kişinin etkin bir oturumu terk etmesini engelleyen bir parola ayarlama

• iPad’in bir oturum sırasında uyku durumuna geçip geçmeyeceğini ayarlama

Güdümlü Erişim oturumu başlatma: Çalıştırmak istediğiniz uygulamayı açın, sonra Ana Ekran düğmesine üç kez basın. Oturum ayarlarını yapın, sonra Başlat’ı tıklayın.

• Uygulama denetimlerini ve uygulama ekranı bölgelerini etkisizleştirme: Ekranın etkisizleştirmek istediğiniz herhangi bir bölümünü yuvarlak içine alın. Alanı ayarlamak için tutamakları kullanabilirsiniz.

• Tüm ekran dokunuşlarını göz ardı etme: Dokunma’yı kapatın.

• iPad’in yatay ekrandan düşey ekrana geçmesini veya diğer hareketlere yanıt vermesini engelleme: Hareket’i kapatın.

Güdümlü Erişim oturumunu sona erdirme: Ana Ekran düğmesine üç kez basın ve Güdümlü Erişim parolasını girin.

 AssistiveTouch

AssistiveTouch, ekrana dokunma veya düğmelere basma güçlüğü çekiyorsanız iPad’i kullanmanıza yardımcı olur. iPad’i denetlemek için AssistiveTouch ile birlikte uyumlu bir uyarlanabilir aksesuar (kumanda kolu gibi) kullanabilirsiniz. Size zor gelen hareketleri gerçekleştirmek için bir aksesuar olmadan AssistiveTouch’ı da kullanabilirsiniz.

AssistiveTouch’ı açma: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch bölümüne gidin. AssistiveTouch’ı açmak veya kapatmak amacıyla Ana Ekran’a Üç Tık seçeneğini ayarlamak için, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik> Ana Ekran’a Üç Tık bölümüne gidin.

İzleme hızını ayarlama (aksesuar bağlıyken): Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch > İzleme hızı bölümüne gidin.

AssistiveTouch menüsünü gösterme veya gizleme: Aksesuarınızda ikincil düğmeyi tıklayın.

Menü düğmesini gizleme (aksesuar bağlıyken): Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch > Menüyü Hep Göster bölümüne gidin.

2, 3, 4 veya 5 parmağı kullanan bir kaydırma veya sürükleme gerçekleştirme: Menü düğmesine dokunun, Hareketler’e dokunun ve daha sonra hareket için gerekli olan basamak sayısına dokunun. Ekranda karşılık gelen daireler göründüğünde, hareketin gerektirdiği yönde itin veya sürükleyin. İşiniz bittiğinde menü düğmesine dokunun.

Kıstırıp açma hareketini gerçekleştirme: Menü düğmesine dokunun, Favoriler’e dokunun ve daha sonra Kıstırıp Aç’a dokunun. Kıstırıp açma daireleri göründüğünde onları taşımak için ekranda herhangi bir yere dokunun ve daha sonra kıstırıp açma hareketini gerçekleştirmek için kıstırıp açma dairelerini içeriye veya dışarıya sürükleyin. İşiniz bittiğinde menü düğmesine dokunun.

Kendi hareketinizi yaratma: Menü düğmesine dokunun, Favoriler’e dokunun ve daha sonra boş bir hareket yer tutucusuna dokunun. Veya Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch > Yeni Hareket Yarat bölümüne gidin.  

Ekranı kilitleme veya döndürme, iPad’in ses yüksekliğini ayarlama veya iPad’in sallanmasına benzetme: Menü düğmesine dokunun ve daha sonra Aygıt düğmesine dokunun.

Ana Ekran düğmesinin basılmasına benzetme: Menü düğmesine dokunun ve daha sonra Ana Ekran düğmesine dokunun.

Menü düğmesini taşıma: Ekranda herhangi bir konuma sürükleyin.

Hareketi gerçekleştirmeden menüden çıkma: Menünün dışında herhangi bir yere dokunun. 

 OS X’deki Erişilebilirlik

iTunes arşivinizdeki bilgileri ve içerikleri eşzamanlayarak iPad’e aktarmak için iTunes’u kullanırken OS X’deki erişilebilirlik özelliklerinden yararlanın. Finder’da, Yardım > Yardım Merkezi komutunu seçin ve sonra “erişilebilirlik” ifadesini aratın.

 Mail iletileri için en küçük font puntosu

Okunabilirliği artırmak için Mail ileti metni için en küçük font puntosunu Büyük, Çok Büyük veya En Büyük olarak ayarlayın.

Mail iletilerinin minimum font puntosunu ayarlama: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > En Küçük Punto bölümüne gidin.

Büyük Metin ayarı en küçük font puntosunu geçersiz kılar.

Geniş ekran klavyeler

iPad'deki yerleşik tüm uygulamalar, iPad'i yatay görüntüleyecek şekilde döndürdüğünüzde daha büyük bir ekran klavyesi gösterir. Apple kablosuz klavyeyi kullanarak da yazabilirsiniz.

Gizli altyazılar

Videolar için gizli altyazıları açma: Ayarlar > Videolar > Gizli Altyazılar bölümüne gidin. Her video içeriği gizli altyazı içermeyebilir.


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad