iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad 

iPad iTunes Ayarları Bölümleri

iPad Kullanma Kılavuzu

iTunes'daki iPad Ayarları Bölümleri

İzleyen bölümler, her bir iPad ayarları bölümü hakkında genel bilgiler sunmaktadır. Daha fazla bilgi için, iTunes'u açıp Yardım > iTunes Yardım komutunu seçin.
iPad Bölüm
Özet Bölümü
iPad bilgisayarınıza bağlandığında iTunes'un açılıp eşzamanlamayı otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlamak için "Bu iPad bağlandığında iTunes'u aç" seçeneğini seçin. Yalnızca iTunes'daki Eşzamanla düğmesini tıklayarak eşzamanlamak istiyorsanız bu seçeneğin seçimini kaldırın. 

iTunes'un, eşzamanlarken iTunes arşivinizdeki işaretlenmemiş öğeleri atlamasını istiyorsanız “Yalnızca işaretli parçaları ve videoları eşzamanla” seçeneğini seçin.

iTunes'un yüksek çözünürlüklü videolar yerine standart çözünürlüklüleri eşzamanlamasını istiyorsanız, "Standart çözünürlüklü videoları tercih et" seçeneğini seçin.
iTunes'un eşzamanlama sırasında büyük ses dosyalarını standart iTunes ses biçimine dönüştürmesini istiyorsanız, "Daha yüksek bit hızına sahip parçaları 128 kb/sn AAC'ye dönüştür" seçeneğini seçin.

Müzik ve Video ayarları bölümlerinde otomatik eşzamanlamayı kapatmak için “Müzikleri ve videoları elle yönet” seçeneğini seçin. 

iTunes'un yedekleme yaparken bilgisayarınızda saklanan bilgileri şifrelemesini istiyorsanız “iPad yedeklemesini şifrele” seçeneğini seçin. Şifrelenen yedeklemeler kilit simgesiyle gösterilir ve bilgileri iPad üzerine geri yüklemek için parola istenir. 

Erişilebilirlik özelliklerini açmak için Evrensel Erişim'i Ayarla seçeneğini tıklayın. Bilgi bölümü; kişileriniz, takvimleriniz, e-posta hesaplarınız ve web tarayıcınız için eşzamanlama ayarlarını yapmanıza olanak sağlar.

1) Kişiler
Kişileri; Mac'teki Mac OS X Adres Defteri, Yahoo! Address Book ve Google Contacts veya PC'deki Yahoo! Address Book, Google Contacts, Windows Address Book (Outlook Express), Windows Contacts (Vista ve Windows 7) veya Microsoft Outlook 2003, 2007 ya da 2010 gibi uygulamalarla eşzamanlayabilirsiniz. (Mac'te kişileri birden fazla uygulamayla eşzamanlayabilirsiniz. PC'de ise aynı anda tek bir uygulamayla eşzamanlayabilirsiniz.)
Yahoo! Address Book ile eşzamanlıyorsanız, eşzamanlamayı ayarladıktan sonra Yahoo! kimliğinizi (ID) veya parolanızı değiştirirseniz yeni oturum açma bilgilerinizi girmek için yalnızca Ayarla düğmesini tıklamanız yeterlidir.
2) Takvimler
Takvimleri; Mac'te iCal ya da PC'de Microsoft Outlook 2003, 2007 veya 2010 gibi uygulamalardan eşzamanlayarak aktarabilirsiniz. (Mac'te takvimleri birden fazla uygulamayla eşzamanlayabilirsiniz. PC'de ise aynı anda yalnızca tek bir uygulamayla eşzamanlayabilirsiniz.)
3) Mail Hesapları
E-posta hesap ayarlarını; Mac'te Mail uygulamasından, PC'de ise Microsoft Outlook 2003, 2007 veya 2010 ya da Outlook Express uygulamasından eşzamanlayarak aktarabilirsiniz. Hesap ayarları yalnızca bilgisayarınızdan iPad'a aktarılır. iPad'daki bir e-posta hesabında yaptığınız değişiklikler bilgisayarınızdaki hesabı etkilemez.
Not: Yahoo! e-posta hesabınızın parolası bilgisayarınıza kaydedilmez. Bu yüzden de eşzamanlanamaz ve iPad üzerinde girilmesi gerekir. Ayarlar'da, “Mail, Kişiler, Takvimler” öğesini seçip Yahoo! hesabınıza dokunun ve parolayı girin.
4) Web Tarayıcı
iPad'daki yer imlerini; Mac üzerinde Safari ya da PC üzerinde Safari veya Microsoft Internet Explorer uygulamasıyla eşzamanlayabilirsiniz.
5) Notlar
iPad'daki Notlar uygulamasında bulunan notları Mac'te Mail uygulamasındaki veya PC'de Microsoft Outlook 2003, 2007 ya da 2010 uygulamasındaki notlarla eşzamanlayabilirsiniz.
6) İleri Düzey
Bu seçenekler, bir sonraki eşzamanlama sırasında iPad üzerindeki bilgileri bilgisayarınızdaki bilgilerle değiştirmenize olanak sağlar.
Uygulamalar Bölümü
App Store uygulamalarını eşzamanlamak, iPad Ana Ekran'ındaki uygulamaları düzenlemek ve belgeleri iPad ile bilgisayarınız arasında kopyalamak için Uygulamalar bölümünü kullanabilirsiniz.

Başka bir aygıttan indirdiğiniz veya eşzamanladığınız yeni uygulamaları iPad ile eşzamanlamak için "Yeni uygulamaları otomatik olarak eşzamanla" seçeneğini seçin. iPad üzerindeki bir uygulamayı silerseniz, önceden eşzamanlanmış olması koşuluyla Uygulamalar bölümünü kullanarak onu yeniden yükleyebilirsiniz.

iPad üzerinde dosya paylaşmayı destekleyen uygulamalarla belgeler yaratabilir ve daha sonra bu belgeleri bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki belgeleri de iPad'a kopyalayabilir ve bunları dosya paylaşmayı destekleyen uygulamalarla kullanabilirsiniz. 

Zil Sesleri Bölümü
Eşzamanlayarak iPad'a aktarmak istediğiniz zil seslerini seçmek için Zil Sesleri bölümünü kullanabilirsiniz.
Müzikler, Filmler, TV Şovları, Podcast'ler, iTunes U ve Kitaplar Bölümleri
Eşzamanlamak istediğiniz ortamları belirtmek için bu bölümleri kullanın. Tüm müzik parçalarını, filmleri, TV şovlarını, podcast'leri, iTunes U koleksiyonlarını, kitapları ve sesli kitapları eşzamanlayabilir ya da istediğiniz içerikleri seçebilirsiniz.

iTunes'da liste klasörü (liste koleksiyonu) yaratırsanız, klasör ve onun içindeki listeler eşzamanlanarak iPad'a aktarılacaktır. Liste klasörlerini doğrudan iPad üzerinde yaratamazsınız.

Bir podcast'in veya sesli kitabın bir bölümünü dinlediyseniz, iTunes ile eşzamanladığınız içeriklere kaldığınız yer bilgisi de dahil edilir. Bölümü iPad'da dinlemeye başladıysanız, bilgisayarınızdaki iTunes'da kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz (veya tam tersi).

Bilgisayarınızda kiralanmış bir filmi iPad üzerinde izlemek istiyorsanız, iTunes'daki Filmler bölümünü kullanarak onu iPad ile eşzamanlayın.
Yalnızca iPad'un desteklediği biçimlerde kodlanmış müzik parçaları ve videolar iPad ile eşzamanlanır.
Önemli: Bir öğeyi iTunes'dan silerseniz, bir sonraki eşzamanlayışınızda iPad'dan da silinir.

Fotoğraflar Bölümü
Mac'te fotoğrafları Aperture ile veya iPhoto 4.0.3 ya da daha yenisiyle ve videoları iPhoto 6.0.6 veya daha yenisiyle eşzamanlayabilirsiniz. PC'de fotoğrafları Adobe Photoshop Elements 8.0 veya daha yenisiyle eşzamanlayabilirsiniz. Ayrıca Mac'teki veya PC'deki görüntü içeren herhangi bir klasörde bulunan fotoğrafları ve videoları da eşzamanlayarak aktarabilirsiniz.


   

iPad Teknik Servis
 iPad Mini      the New iPad      iPad 2      iPad